Studio Art&Passion | Anna Chmiel
15722
page-template-default,page,page-id-15722,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

ANNA CHMIEL

Dom szary jezior

Dom szary jezior
olej na płótnie,
18×24 cm
2017
obraz w ramie unikatowej
robionej ręcznie
na zamówienie
Kontakt

Biały dom burz

Biały dom burz
olej na płótnie,
18×24 cm
2017
obraz w ramie unikatowej
robionej ręcznie
na zamówienie
Kontakt

O ARTYSTCE

Artystka i konserwator, urodzona w 1979 roku  w Jaworznie.

Dorastała na granicy Śląska i Małopolski. W okresie studiów na stałe przeniosła się do Krakowa i tu w 2006 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki na wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Artystka tworzy w technice oleju oraz akwareli. Pracuje głównie na południu Polski. W Krakowie, w starej części Podgórza prowadzi otwarte studio.

Zgłębianie natury połączone z odkrywaniem tradycji różnych kultur, oraz historii innych artystów, stanowi główną inspirację artystki. Wyrazem tego jest malarstwo stanowiące oś procesu indywiduacji i poszukiwania tożsamości artystki.

Jasność poranka albo mrok lasu, spojrzenie kobiety… Kontemplując obrazy jesteśmy zapraszani do dialogu, do niejednoznacznej podróży w głąb. Warto się zaprzyjaźnić z tymi nastrojami, powietrzem, zjawiskami natury uchwyconymi w tak delikatny i subtelny sposób.

 

Anna o sobie

„Od dziecka lubiłam stare książki, przedmioty dawne, receptury i przepisy, niczym zaklęcia. To wszystko odnalazłam w technikach dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa. Interesuje mnie twórcze zestawienie starych technik z nowymi formami, estetyką ,możliwościami technologicznymi i materiałami. W sztuce szukam głębokiej refleksji, zaangażowania i maestrii. Ważna też jest tajemnica, umiejętność operowania symbolami i archetypami by dotrzeć do podświadomości odbiorcy. Lubię być zaskakiwana, kiedy patrzę na czyjąś pracę i nie jestem pewna, lub nie wiem jak została wykonana – czuję się żywo zaintrygowana i zaangażowana. Mam nadzieję, że niektóre spośród moich prac wzbudzają takie uczucia.

Duży wpływ ma na mnie zarówno sztuka zachodnia jak i daleki wschód, zwłaszcza Japonia. Pragnę uchwycić moment – poprzez zestawienie ze sobą kolorów, linii, plam i kształtów. Oddać wyjątkowość miejsca, spojrzenia czy gestu. Wypowiedzieć nadzieję, obawy, pytania…”

 

Wystawy indywidualne

  • 2017 – „Znów tego roku śliwy widzę i wiśniewisterię, barwne klony – Galeria ExLibris w Jaworznie;
  • 2016 – „Widzenie pejzażu” – Galeria – Konfederacka 4 w Krakowie.

 

Wystawy zbiorowe

  • 2017 – „Jestem” – wystawa pokonkursowa w ramach XVIII festiwalu sztuki wysokiej w Bytomiu;
  • 2014 – „Małpki lelije i papugi… czyli początki Akademii Sztuk Pięknych w Uniwersytecie Jagiellońskim” – Muzeum Collegium Maius w Krakowie;
  • 2001-2006 – wyróżnienia na końcoworocznych wystawach ASP w Krakowie;
  • 2001 – wyróżnienia na wystawie poplenerowej „Harenda 2000”.